do kasy suma: 0,00 zł

Jak czytać etykiety od whisky

Jak czytać etykiety od whisky

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce, a alkoholu po etykiecie. Jest w tym sporo racji, ale podobnie jak w przypadku książek, etykieta whisky może dostarczyć wielu informacji i w rezultacie ułatwić zakup. Poszukując trunku, który zapewni nam mnóstwo wrażeń podczas degustacji, bacznie przyglądajmy się etykietom na butelkach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z winem czy whisky – etykieta stanowi nie tylko wizytówkę jej producenta czy destylarni. Z etykiety możemy dowiedzieć się, czym cechuje się oglądany przez nas trunek, skąd pochodzi i czego możemy się po nim spodziewać Dziś powiemy Wam jak czytać etykiety whisky. 

Etykieta whisky – więcej niż tablica ogłoszeń!

Na samym początku pragniemy zaznaczyć, że etykieta na whisky to o wiele więcej niż tylko naklejka informacyjna stanowiąca reklamę producenta i umożliwiająca koneserom dokonanie – miejmy nadzieję – właściwego wyboru zakupowego. W wielu przypadkach to bowiem dzieła graficzne cieszące się olbrzymią międzynarodową rozpoznawalnością i stanowiące istotny element popkultury. O których etykietach whisky mowa? Dobrym przykładem będzie chociażby limitowana edycja Hibiki Japanese Harmony Whisky której projekt butelki składa hołd Ryusui-Hyakka. Grafika symbolizuje cykliczny upływ czasu uchwycony przez pryzmat natury. Kwiaty japońskich 24 pór roku przeplatają się ze stale zmieniającym się strumieniem wody. 

Innym przykładem może być Macallan Concept No.3 który jest inspirowany dziełem mistrzów sztuki. Tym razem Guru grafiki Davida Carsona, dzięki wizji którego w połączniu z działaniem Polly Logan udało się połączyć świat whisky i projektowania graficznego.

Przejdźmy teraz jednak do kwestii nieco bardziej pragmatycznych. A zatem jakie informacje muszą lub powinny się na nich znajdować? Sprawdźmy.

Kluczowe informacje na etykiecie whisky

Etykieta na butelce whisky to nie tylko kwestia estetyki, ale również skarbnica informacji dla potencjalnego konsumenta. Pomimo różnorodności wizualnej etykiet, istnieje zestaw standardowych informacji, które pozwalają na szybkie zorientowanie się w charakterystyce danego trunku. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy, na jakie warto zwrócić uwagę.

Informacje ogólne

Na etykiecie whisky znajdziemy podstawowe dane obejmujące nazwę producenta, nazwę trunku (szczególnie w przypadku single maltów), kraj produkcji, rodzaj whisky, pojemność butelki, zawartość alkoholu oraz opcjonalnie informacje dotyczące technologii produkcji, wieku trunku i regionu pochodzenia.

Składniki whisky

Etykieta może dostarczyć informacji na temat składników używanych do produkcji. Każda whisky powstaje z trzech głównych składników: słodu, wody i drożdży. Dodatkowo, oznaczenia takie jak "blended," "single malt," "grain," czy "single cask" dostarczają informacji o charakterze i procesie produkcji trunku.

  • Blended: Mieszanka destylatów z różnych źródeł.
  • Single Malt: Wyprodukowana tylko z jednego rodzaju słodu, w jednej destylarni.
  • Grain: Zbożowa whisky z użyciem innych niż jęczmienne słody.
  • Single Cask: Pojedyncza beczka dostarcza trunku.

Pochodzenie whisky

Informacje o kraju i regionie pochodzenia są kluczowe. Na przykład whisky oznaczona jako "Scotch" wskazuje na szkockie pochodzenie, a podanie regionu (np. Islay) dodatkowo dostarcza informacji o charakterystycznym smaku związanym z danym obszarem.

Wiek trunku

Wiek whisky to istotny czynnik wpływający na jej charakter. Etykieta może zawierać informacje o wieku, wyrażone w latach (np. "8 years old"). W przypadku braku podanej liczby, możemy sięgnąć po przepisy, które ustalają minimalny czas leżakowania destylatów w beczkach.

Zrozumienie informacji zawartych na etykiecie pozwoli cieszyć się degustacją whisky w pełni, doceniając różnice wynikające z procesu produkcji, składników i geografii. A w niektórych przypadkach dostarczy również wrażeń estetycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium